Niche Parfüm Kavramı = Kokunun Devrimi ‘’Niche’’

Parfümünüz de en az sizin kadar özel mi olmalı? Parfüm kavramı sizin için de ‘özgünlük’ ve ‘seçkinlik’ kavramlarıyla bütünleşiyor mu? O halde niche parfüm kavramı ile tanışmanızın vakti çoktan gelmiş demektir.  En rafine içeriklerle hazırlanan ve genellikle doğal içeriklerin kullanıldığı niş parfümler, seri üretimi yapılan ve hemen her yerde karşımıza çıkan parfümlere bir alternatif olarak doğdu. 

Niche parfümler, designer parfümlerden farkını her açıdan ortaya koymayı başarıyor. Örneğin designer parfümler popüler markaların daimi olarak üretimini ve satışını yaptığı, moda olan koku seçeneklerine yer verilen ve temelinde de sadece güzel kokmayı amaçlayan parfümlerdir. Oysa niche parfümlerin üretim amacından hedef kitlesine kadar tüm aşamalar bambaşka bir tablo ortaya koyuyor. 

Öncelikle niş kokuların sınırlı sayıda üretildiğini belirtmek gerekiyor. Haliyle fiyatları da seri üretimi yapılan kokulardan biraz daha yüksek rakamlara tekabül ediyor. Minimal oranda piyasaya sürüldüğünden her yerde karşınıza çıkan parfümlerden olmadığını da belirtmek gerekir. Bu noktada ‘neden daha fazla üretilmiyor ve satılmıyor’ sorusu akıllara gelebilir. Çünkü niş parfümler el yapımı kokulardır. Hazırlanması esnasında da nadir bulunan içeriklere yer veriliyor ve hepsinden önemlisi bu parfümlerin üretiminin asıl amacı ‘çok sayıda satmak’ olmuyor. Bir diğer deyişle niche parfüm evlerinin çok büyük bölümü niche kokulara ‘kazanç’ olarak değil, ‘sanat’ olarak bakıyor. 

Niche parfümlerin hazırlanması kimi zaman aylarca sürebiliyor. Yüzlerce deneme sonrasında istenen kokunun elde edilmesi mümkün olabiliyor ve bu kokulara imza atanlar da yılların tecrübesine sahip, güzel bir koku hazırlamanın bir sanat olduğunu düşünen parfümörler oluyor. Parfümörler parfüm hazırlanmasında kullanılan doğal içeriklerin gerçek karakterinin ancak başka kokular ile karıştırıldığında ortaya çıkabileceğini düşünüyor. İşte bu noktada da devreye, parfüme çok daha kreatif bir bakış açısı kazandıran niche parfümler giriyor. 

Niche Parfümleri Designer Kategorisinin Dışında Bırakan Ne? 

Niş parfümlerin karakteristik özelliklerine göz atmak bile bu kokuları daha çekici kılabiliyor. İşte o özelliklerden bazıları… 

  • Çok sayıda içerik kullanılıyor olsa da niche parfümler sadece tek bir notaya odaklanırlar. O nota ise trendlerin tamamen dışındadır ve özgündür. Modayı, akımları, seksi ve çekici olmayı değil, ruhu yansıtır.

 

  • Sınırlı sayıda olmaları, satışa sunuldukları lokasyonların da sınırlı olmasını doğurur. Niş parfümler her yerde karşınıza çıkmaz, yolda yürürken birileri ‘denemek ister misiniz’ diyerek kolunuza sıkmaz. Onları arayıp bulmanız gerekir. 

 

  • Hazırlanması esnasında çoğunlukla doğal içerikler kullanılır. Çiçekler, meyveler, pahalı esanslar, sadece egzotik bölgelerde duyabileceğiniz kokular, yeteneğini kanıtlamış parfümörler tarafından buluşturulur ve ortaya benzersiz kokular çıkar. 

 

  • Reklamlarda niche parfümlere pek rastlamazsınız. Neden mi? Çünkü onların reklamı aslında seçkin ve özel olmaları, bir anlamda prestijleridir. Fakat niche parfüm, kullanıcısını prestijli kılmaz. Prestij, bu kokuların bizzat kendisidir. 

 

  •  Parfümörler hazırladıkları her bir niş parfümü kendi imzaları gibi görür. Bu kokular parfümörlerin sanat eserleridir. 

 

  • Genelde birine, bir şehre, bir olaya ithaf edilirler ve her birinin bir doğuş öyküsü mutlaka vardır. 

 

  • Şişe tasarımları da tıpkı kokular gibi özgündür ve designer parfümlerde olduğu gibi çok şaşalı değildir. Hatta niş parfümlerin şişeleri genellikle pek değişmez. 

 

  • Üretiminde kalitesiz içeriğe kesinlikle yer verilmez. Kalitesiz içerik niche parfümlerin itibarına gölge düşürür. Bu nedenle her bir içerik Premium kalitede olmak zorundadır. 

Niche parfümleri seçenlerin ortak yönleri; parfüme deneyimsel yaklaşmaları, popüleri değil benzersizi aramaları, kalitenin markada değil içerikte gizli olduğunu düşünmeleridir.